MENU DOCE PARES:

 ESKRIMA

TECHNIKI

SPRZĘT

STOPNIE DOCE PARES /POLSKA/

O NAS

 

TECHNIKI DOCE PARES

System Eskrima w Doce Pares może być podzielony na sześć dyscyplin, które w skrócie są opisane na tej stronie. Różne dystanse, praca nóg (chodzenie) oraz postawa są wyjaśnione w każdej z części.

Solo Olisi - pałka

Doble Olisi - dwie pałki

Baraw - nóż

Espada y Daga - kij i nóż

Mano Mano - puste ręce

Dumog - filipińskie zapasy


Bioveliss tabs - nowa metoda!
Kliknij i sprawdź
http://kulnaro.pl/bioveliss-tabs-uwolnienie-od-zbednej-nadwagi/


 

 

 

Solo Olisi: pałka
Trening Eskrima zawsze zaczyna się od ćwiczeń z pojedynczym kijem.

Silniejsza ręka dzierży kij (ok. 75 cm długości i 2 cm szerokości, zwykle ratanowy) używany jako główna broń. Pusta dłoń jest przeważnie używana do obrony i kontroluje uzbrojoną rękę przeciwnika. Większość, choć nie wszystkie z tych technik są podobne do techniki "espada" (miecz). Techniki zwiększające zakres działania nadgarstka ("amarra") są uczone aby rozwinąć siłę i koordynację pracy ręki. To z kolei rozwija umiejętność generowania siły oraz elastyczności nadgarstka, co ważne jest zwłaszcza w bliskim starciu.

Techniki Solo olisi są używane przy długim ("largo"), średnim ("medya") i krótkim ("corto") dystansie. Dystans largo (zwany również dystansem "largo mano") charakteryzuje się krokiem omijającym, obrotami oraz szybkimi ciąglymi uderzeniami skierowanymi na uzbrojoną rękę przeciwnika. Dystans medya (zwany róznież dystansem "sumbrada") opiera się na wyszukanej kontroli uzbrojonej ręki przeciwnika połączonej z jednoczesnym kontratakiem. "Tapi tapi" jest zaawansowanym systemem pułapek i kontroli uczonym dla poznania tajników dystansu medya. Dystans corto (zwany również dystansem "hubad") stawia nacisk na miękkie przejścia z linii do linni (ataki kątowe) oraz na ciągłą zmianę kierunków ataków omijających obronę przeciwnika.

Jednym z podstawowych ćwiczeń solo olisi jest abesedario - wszechstronny zestaw ćwiczeń obrona - kontratak. Siedem szczebli abesedario rozwija umiejętność poruszania się, obchodzenia, kontroli i kontrataku we wszystkich trzech dystansach walki. Trening zawiera również techniki rozbrajania.

Doble Olisi: dwa kije

Kije trzymane są w każdej z dłoni i używa ich się do jednoczesnej kombinacji atak - obrona. W starciach tego rodzaju najczęściej walczy się w większym dystansie z uwagi na różnorodność możliwych technik kontroli. Uczy się szerokiej gamy uderzeń i pracy nadgarstka aby rozwinąć siłę i koordynację. Kilka ćwiczeń z partnerem rozwija umiejętność uzyskiwania przewagi: "pinky-pinky" lub "siniwali". Techniki poznane w czasie ćwiczeń z dwoma kijami grają również dużą rolę w innych rodzajach walki takich jak starcia z pustymi dłońmi ("mano mano"), kombinacja uderzeń i kontroli z solo olisi połączonych z technikami walki przy użyciu kija i noża ("espada y daga").


nasiona chia http://kulnaro.pl/szalwia-hiszpanska-poznaj-uzdawiajaca-sile-nasion-chia/
Sprawdź już teraz!
http://kulnaro.pl/szalwia-hiszpanska-poznaj-uzdawiajaca-sile-nasion-chia/


 

 

Baraw: nóż

Umiejętność użycia noża jest bardzo rozwinięta w Filipińskich sztukach walki, gdzie wypracowano wiele styli obrony i ataku.

Duże znaczenie przypisywane nożowi w Eskrima wynika z pochodzenia tej techniki walki. Narodziła się ona na polu bitwy, gdzie bezpieczniej jest bronić się przy użyciu jakiejkolwiek broni - choćby noża. Z powodu swojego pochodzenia Eskrima zawiera skuteczne techniki wypróbowane w wielu starciach.

Trening rozpoczyna się nauką technik defensywnych przeciwko różnym atakom z zastosowaniem noża. Wiele bloków i zasłon podzielonych jest na cztery grupy: pojedyncze, podwójne i wielokrotne przejścia i cięcia. Kontrataki są jednoczesne z obroną.

Bardziej złożone techniki defensywne opierają się na dzwigniach, rozbrojeniach i kontroli oraz na zmianie kierunku ruchu atakującej broni przeciwnika. Trening dla zaawansowanych składa się z wielu ćwiczeń przy użyciu noży (knife-to-knife) rozwijających obronę, atak i kontratak. Ćwiczone techniki łączą kontrolę i "przekierowanie" atakującej dłoni przeciwnika.

Espada y Daga: kij i nóż

Espada y daga (zwana również "punta y daga" lub "olisi y bara") jest jedną z najbardziej skomplikowanych i wyszukanych dyscyplin Eskrima. Silniejsza ręka dzierży kij lub długi nóż i jest główną bronią ofensywną; słabsza dłoń uzbrojona jest w nóż używany zarówno do ataku (pchnięcia i cięcia) jak i obrony (bloki, kontrola, dzwignie). Trening rozpoczynają ćwiczenia rozwijające koordynację obu rąk w czasie zadawania cięć i kontrolowania. Później dodaje się pracę nóg i obrotowe ruchy ciała. Kolejne ćwiczenia obejmują wielokrotne ataki (zwykle krótsza broń atakuje po dłuższej) oraz rozszerzenie technik obronnych o "przejścia na zewnątrz" (ucieczka spomiędzy atakujących rąk przeciwnika). Na końcu treningu espada y daga dodaje się skomplikowane dźwignie i sprowadzanie do parteru.

Mano Mano: puste dłonie

Zwykle mówi się, że broń w Filipińskich sztukach walki jest jedynie dodatkiem do pustej dłoni. Większość technik pozostaje w zasadzie taka sama niezależnie od tego czy używa się jakiejś broni czy nie. Wiele z technik mano mano pochodzi z espada y daga. Różne części ciała mogą służyć za broń, więc "puste dłonie" obejmują ciosy pięścią i łokciem, kopnięcia stopą i kolanem, uderzenia głową itd. Używa się również dzwigni i rzutów. "Puste dłonie" w Doce Pares używają specjalnego ćwiczenia tapi-tapi zwanego kaw-it. Polega ono na stosowaniu pułapek i kontroli atakującej ręki przeciwnika przy użyciu zaledwie kilku palców (lub nawet jednego!) oraz na jednoczesnym kontratakowaniu. Techniki kontroli przeciwnika mogą być używane w starciach mano mano lub w walce z wykorzystaniem broni oraz służą wybiciu przeciwnika z rytmu.


bioveliss Bioveliss Tabs oficjalny
Sprawdź tutaj!
https://bioveliss-tabs.com/

 

 

 

Dumog: filipińskie zapasy

Walka wręcz bez zadawania ciosów jest ważną częścią treningu Eskrima i jest nazywana Dumog. Różnorodność dźwigni, trzymań i rzutów może być później stosowana zarówno w walce z użyciem broni jak i bez jej udziału. W tradycyjnych sztukach walki powstałych na Filipinach Dumog nie był tak rozwinięty jak obecnie, ponieważ noże były w "szerokim użyciu". W takich pojedynkach walka nie była zwykle kontynuowana w parterze z oczywistych względów. Obecnie uległo to zmianie i dumog jest wysoce rozwiniętą i wyszukaną dyscypliną w treningu Eskrima.