MENU WYDARZENIA:

 ARTYKUŁY

MISTRZOSTWA

 

  Wywiad z Grand Masters Percilvalem "Val" Pableo i Fransem Stroeven

Pytanie: Frans jak długo znasz Pableo i kiedy się poznaliście?
Poznałem Percilvala podczas swojej wizyty na Filipinach w 1998r. Wyjechałem tam za namowa ludzi z europejskiego środowiska FSW, którzy radzili mi abym wyjechał w poszukiwaniu korzeni tego co robiłem. Trenowałem z róznymi ludzmi w Europie ale czułem ciagle niedosyt. Uznałem, że czas pojechać do Cebu zobaczyć prawdziwą sztukę i właściwy przekaz.
Trafiłem do najstarszej szkoły arnis wymieniony w "Drodze Wojownika" przez BBC, była to szkoła Doce Pares, która "produkowała" najznamienitszych wojowników. Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Na tej sali poznałem trzykrotnego mistrza świata, najszybszego i najlepszego stick-fightera jakiego widziałem, znanego na całym świecie z niepowtarzalnych ruchów i niewyobrażalnej prędkości... Bardzo spokojnego i sympatycznego młodego człowieka znanego jako Percilval "Val" Pableo. W chwilę potem wszedłem do Doce Pares Club Grand Master Dionisio A.Canete, w którego pobliżu kręcił się ciągle Pableo. Od razu rozpocząłem swoje lekcje DP. System przyswajałem łatwo, ponieważ system ten nie służy wyłącznie produkowaniu światowej klasy zawodników ale przede wszystkim rozumieniu FSW. Bardzo pomógł mi Percilval, który jest niesamowitym nauczycielem. Dzisiaj mogę powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółmi.

Pytanie: "Val" dlaczego wybrales DP, żyjesz na Filipinach jest tam przecież wiele stylów?

Nie miałem wyboru (:)), jestem bratankiem GM Dionisio Canete. Doce Pares zawiera w sobie wszystko co przekazali Starzy Mistrzowie. Wszystko co najlepsze zawiera się w tym systemie. Na tym właśnie polega przewaga Doce Pares. Na Filipinach oczywiście jest mnóstwo stylów arnis ale wszystkie w końcu zunifikowały się w Cebu i zasilily wiedzą, techniką i doświadczeniem system DP... Tylko dzięki GM Dionisio Canete DP utrzymało swoją przewagę i silę, jestem o tym głęboko przekonany.

Pytanie: W Polsce DP jest przez większość kojarzone z GM Cacoyem Canete, czy są jakieś różnice w Cacoy`s DP i DPMSS GM Dionisia Canete? Na czym polegają?

Bardzo ciekawe pytanie. Tego właśnie ludzie nie wiedzą, zwłaszcza w Polsce wielu ludzi będzie miało mieszane odczucia... Ponieważ system Dioniego i system Cacoya dzieli straszliwa przepaść. Z całym szacunkiem dla Cacoya. Najpierw DP uczyłem się w jego klubie, pod jego okiem. Niestety niewiele od niego się nauczyłem. On mówi różne rzeczy na temat swojej fighterskiej przeszłości, powstały piękne legendy, Starzy Mistrzowie wiedzą jednak swoje... Nie chcę nikogo obrazić, ale jako wojownik, artysta sztuki wojennej i doświadczony zawodnik czuję się zobowiazany powiedzieć jeszcze kilka zdań prawdy. Nie ma sensu porównywać między sobą studentów GM Dioniego i GM Cacoya, to idiotyczne. GM Dionisio ma spójny, własny system treningowy, którego program, kiedy zaczniesz go ćwiczyć rozwiewa wszystkie Twoje wątpliwości i obawy. Pokazując zaczynasz uczyć innych i siebie. Wiem, bo sam tego doświadczyłem, wypróbowałem na sobie. Jezdziłem dookoła świata wykorzystując ten system - to naprawdę działa - możesz się wspaniale rozwijać i robić postępy. Kiedy ludzie poznają i opanują określony materiał można przenieść ich o klasę wyżej i tak aż do mistrzostwa. Od Grand Master Dionisia Canete nie da się niczego kupić, trzeba na wszystko zasłużyć ciężką pracą. To nasza duma.

Pytanie: Co chcielibyście powiedzieć ludziom w Polsce o DP? (Wypowiedz Percilvala)

Do wszystkich ćwiczacych sztuki walki w Polsce: Doce Pares Multi-Style System szybko sie rozwija. Uwaga! Wielu ludzi to wykorzystuje dla odniesienia korzyści. Jadą do Cebu na Filipiny na parę dni, poćwiczą parę godzin i myślą, że już są naprawdę dobrzy. Wracają do Polski i mieszają to z innymi stylami, bo ich wiedza jest nie wystarczająca i robią z tego dobry interes. Zastanówcie się, czy dobrze inwestujecie swój czas i swoje pieniądze... Swoim doświadczeniem gwarantuje wam, że DP Multi-Style System Grand Master Dionisia Canete jest wspaniały, nieskazitelny i cenny jak diament...

Pytanie: Pableo, która z Twoich walk jest dla ciebie najważniejsza?

Oczywiście pierwsze Mistrzostwa Świata, wtedy moje nazwisko stało się rozpoznawalne na całym świecie. Zdobyłem tytuł Mistrza Form, Mistrza Full Contact i tytuł Najwartościowszego Zawodnika. Oczywiście ważne są też walki dzięki którym wypróbowywałem i przyswajałem DPMSS. Nie przyniosły splendoru jak zawody ale może były ważniejsze...
O tych walkach się nie rozmawia.


Dziekujemy za wywiad, Mabuhay
Paweł Jagusz, Szef Doce Pares Polska i Piotr "Wilk" Zalewski
06.03.2002